Havalandırma Firması, Havalandırma Sistemleri, Havalandırma Çeşitleri

Genkar Havalandırma ve İklimlendirme Sistemleri

Otopark Havalandırma Sistemleri

Otopark Havalandırma Sistemleri

Sığınaklar Havalandırma Sistemi Kurma, Projelendirme Uygulama Hizmetleri

Otopark Havalandırma Sistemleri Jet Fanları, bu fanların kontrolünü sağlayan paneller ve devre kontrol sistemlerinden oluşmaktadır.

Otopark havalandırmasında, teknolojinin ilerlemesi ve talep arttıkça, kanallı duman tahliye sistemleri jet fan duman kontrol sistemleri ile değiştirilmektedir. Jet fan sisteminin duman kontrolünün yanı sıra duman tahliye hızı da önemlidir. Bu sistemler, yangın anında oluşan dumanı belirli bir alanla sınırlandırmak için tasarlanmış olup, insanların kaçıştan sağ çıkmalarını sağlayacak hava koşullarını sağlamak ve daha sonra olay yerine gelen itfaiyenin yangına müdahale etmek için olay yerine gelmesini sağlamak üzere tasarlanmıştır. Yangın, doğru koşullarda tutuşma noktasına ulaşır. Özellikle büyük şehirlerimizin şehir merkezlerinde artan "yer altı katlı otoparklar" ile birlikte kapalı otopark havalandırma sistemleri giderek daha fazla önem kazanmaya başlıyor.

Genelde yoğun insan kalabalıklarının ziyaret ettiği, sinema, tiyatro, alışveris merkezleri, havalimanları, otogarlar gibi komplekslerin bodrum ve zemin katları veya hemen yanı başlarındaki çok katlı yer altı otoparkları, şehir merkezlerindeki bu artan otopark ihtiyacına cevap vermeye çalışmaktadır. Bu otoparklardaki ziyaretçi yoğunluğu, olası bir yangın, acil durum anında devreye girmesi gereken sistemlerin önemini bir kat daha artırmaktadır.

Duman Kontrol Sistemleri de bu bağlamda otoparklardaki kalabalıkların hayatını koruyacak en önemli sistemlerden biridir.

Kapalı Otopark Havalandırma sistemleri, acil yangın durumunda, insanların kaçışına ve itfaiye personelinin yangına müdahalesine yardımcı olması için tasarlanır. Yangın durumunda, kapalı çok katlı otoparklarda, oluşan duman, doğal yollarla tavan veya çatıdaki açıklıklardan tahliye edilemeyecektir. Buna ilave olarak, tavan yükseklikleri de sınırlı olduğu için, genelde 2.5m ile 3.5m arasında, tavan seviyesinin bir rezerv alanı olarak kullanılıp, dumanın bir katman halinde biriktirilmesi ve insanların kaçışına imkan sağlanması mümkün olmayacaktır.

Duman birkaç dakika içinde otopark geneline yayılacak ve döşemeden tavan seviyesine kadar tüm otoparkı duman dolduracaktır. Sonuç olarak bu durum insan kaçışını ve itfaiyenin müdahalesini imkansız hale getirecektir.

 

 


Aramalar : otopark havalandırma sistemleri, kapalı otopark havalandırma sistemleri, otopark havalandırma çeşitleri, otopark havalandırma, otopark havalandırması,